Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

Trening na skakance – jak skakać, aby schudnąć?

Skakanka to prosty i tani sprzęt treningowy, na który każdy z nas może sobie pozwolić. Niektóre osoby błędnie uważają, że jest to produkt, przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Nieprawda- ćwicząc na skakance, możemy szybko zrzucić zbędne kilogramy, skutecznie poprawiając swoją kondycję, mobilność i wydolność organizmu. Oczywiście, jeżeli będziemy robić to prawidłowo. Dlaczego warto skakać na skakance, jak to robić, aby uzyskać wymagane rezultaty i dla kogo taki trening jest wskazany?

 

Co daje trening na skakance?

 

Skakanka to sprzęt, który może być wykorzystywany zarówno przez osoby zaawansowane, jak i początkujące. Wielu profesjonalnych sportowców korzysta z tego sprzętu, aby wykonać trening cardio w planie treningowym. Jest to uniwersalny przyrząd, na którym można ćwiczyć praktycznie wszędzie, wystarczy trochę czasu i przestrzeni.

 

Korzyści ze skakania na skakance:

 

– skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej bez obniżenia masy mięśniowej;

– wzmocnienie mięśni: łydek, ud, brzucha, ramion;

– poprawa kondycji;

– polepszenie mobilności osoby ćwiczącej;

– zwiększenie koordynacji ruchów (poprawa szybkości, zwinności, zręczności);

– znaczna poprawa wydolności organizmu.

 

Trening na skakance uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych treningów odchudzających.

Skakanie na skakance – jak schudnąć?

 

Intensywny trening na skakance pozwoli zrzucić nawet ok. 300 kcal. Oczywiście ważna jest technika. Ćwiczenia na skakance w celu redukcji tkanki tłuszczowej oraz wysmuklenia ud i łydek nie mogą wyglądać jak dziecięca zabawa. Musi to być wymagający trening, podczas którego dajemy z siebie wszystko.

 

Skakanka jest jednym z lepszych sprzętów treningowych, które umożliwiają nam wykonywanie interwałów. Wystarczy naprzemiennie skakać przez 20 sekund w jak najszybszym tempie, po czym przez 10 sekund wolniej i znów szybko. Robimy tyle rund, ile jesteśmy w stanie, starając się z każdym treningiem wytrzymać dłużej. Dzięki takim ćwiczeniom na pewno uda nam się szybko zrzucić zbędne kilogramy.

 

Technika skakania na skakance

 

Zanim przystąpimy do skakania, musimy pamiętać o:

– odpowiedniej rozgrzewce (można ją wykonać także za pomocą skakanki, dobrze rozgrzać powinniśmy przede wszystkim ramiona i nogi);

– odpowiedniej postawie podczas skakania.

 

Podczas skakania na skakance ruch wykonywany jest głównie nadgarstkami. Prawidłowa technika ćwiczenia charakteryzuje się:

– prostymi plecami;

– wciągniętym brzuchem;

– nieruchomością barków;

– łokciami przysuniętymi jak najbliżej ciała;

– nadgarstkami odchylonymi na boki.

 

Skoki powinno się wykonywać na palcach.

 

Trening na skakance – dla kogo?

 

Skakanka to uniwersalny sprzęt treningowy, idealny zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Ćwiczenia na skakance nie są zalecane osobom, które mają problemy ze stawami kolanowymi, gdyż mogą one nasilać dolegliwości. Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego treningu, a stanowi on idealną alternatywę dla biegania na bieżni w procesie redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Skakać na skakance możemy praktycznie wszędzie. W większości klubów sportowych znajdziemy ten przyrząd i możemy skorzystać ze specjalnej wolnej przestrzeni na strefie cardio. W warunkach prywatnych skakać możemy na domowym podwórku, w piwnicy lub garażu.

Jak wybrać dobrą skakankę do ćwiczeń?

 

Podczas wyboru skakanki do ćwiczeń, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj tworzywa, z którego wykonana jest linka. Nie może być zbyt ciężka, aby nie obciążyć ramion, zbyt lekka jednak uniemożliwi nam wydajną pracę. Dobrą opcją są tradycyjne skakanki rzemieniowe, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i optymalnym ciężarem.

 

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość skakanki. Stając na środku skakanki, długość uchwytów z obu stron powinna sięgać nieco ponad wysokość pach. Na szczęście aktualnie wiele nowoczesnych skakanek posiada funkcję regulacji długości.

 

Warto przyjrzeć się również uchwytom. Powinny dobrze dopasowywać się do dłoni, aby spocone ręce się na nich nie ślizgały. Na szczęście tego problemu można uniknąć, używają rękawiczek treningowych.

 

Dlaczego warto skakać na skakance?

 

Korzyści ze skakania na skakance zostały wymienione we wcześniejszej części artykułu. Warto pamiętać również o tym, że systematyczny trening ze skakanką pomoże nam przyspieszyć przemianę materii, a tym samym spalanie tłuszczu. Jest to świetna metoda treningu kondycyjnego, uważana za równą bieganiu.

 

Osoby, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki, ujędrnić mięśnie nóg i zrzucić nieco kilogramów – powinny postawić na skakankę treningową. Sprzęt tani, lekki i szeroko dostępny, który umożliwi nam trening w dowolnie wybranym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *