Co to jest smartband i czy warto go mieć?

W obecnych czasach, w których nastała moda na zdrowe odżywianie oraz dbanie o kondycję fizyczną, producenci gadżetów prześcigają się w pomysłach jak nam to ułatwić. Jednym z takich wynalazków są tzw. osobiści trenerzy. Zwrot ten określa między innymi inteligentne opaski sportowe, czyli smartband. Zadaniem tego urządzenia jest monitoring aktywności fizycznej danej osoby. W ten sposób łatwo można poznać swoją kondycję.  Dzięki tej opasce możemy każdego dnia śledzić swoje postępy, co może mieć na nas pozytywny wpływ w postaci motywacji. Ponadto dzięki tej wiedzy możemy z optymalizować nasz trening, a co za tym idzie, zrobimy większe postępy podczas ćwiczeń. Dostępność tych urządzeń jest powszechna, gdyż posiada je na stanie niemalże każdy sklep sportowy.

Jak działają opaski sportowe?

Opaski dla sportowców, czyli tzw. smartbandy posiadają wiele różnorodnych funkcji. Podstawowe modele mierzą liczbę pokonanych przez nas kroków, dystansu oraz ilość spalonych kalorii. Są to informacje dość istotne i dzięki temu to urządzenie cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie. Ponadto trochę droższe modele posiadają znacznie więcej opcji, które mogłyby pomóc nam w uprawianiu regularnej aktywności. Jest to między innymi monitorowanie snu, mierzenie tętna (wymagany pulsomierz), śledzenie trasy (GPS), pomiar tempa, określanie czasu aktywności oraz przypominanie, że czas daną aktywność rozpocząć. Patrząc na te możliwości, można łatwo wywnioskować, że to urządzenie może stać się naszym trenerem osobistym. Opaski z najwyższej półki cenowej oprócz tego, że mierzą parametry wymienione powyżej, dodatkowo potrafią rozróżnić rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej. Wykrywają to, kiedy biegamy, pływamy, czy też jedziemy rowerem. W ten sposób potrafią się dostosować do danej dyscypliny, co jest kolejną korzyścią dla naszego treningu. Jeśli ten argument jest wystarczający do zakupu opaski sportowej, koniecznie przeczytaj, na co trzeba zwrócić uwagę poszukując idealnego smartbandu!

Niektóre opaski sportowe posiadają też kilka funkcji dodatkowych. Jedną z nich jest wyświetlanie czasu. Bardziej zaawansowane modele mogą także wyświetlać podstawowe powiadomienia od smartfona. Do takich zaliczamy SMS-y, połączenia, e-maile itp. Ważną kwestią przy zakupie smartbanda jest system operacyjny. Trzeba zawsze sprawdzić, z jakim systemem dana opaska sportowa współpracuje (Android, iOS, Windows). W ten sposób unikniemy problemów z komunikacją pomiędzy smartbandem a naszym smartfonem

Smartband — czy warto?

Opaska jest przede wszystkim skierowana do osób lubiących aktywność fizyczną. Jednakże posiada ona funkcje, które mogą zainteresować niemalże każdego. Jest to między innymi wbudowany krokomierz, dzięki któremu każdy z nas może z ciekawości zmierzyć, ile zrobił danego dnia kroków i jaką pokonał odległość. Daje to nam obraz, jaki prowadzimy tryb życia — statyczny, czy jednak jesteśmy w ciągłym ruchu i piechotą pokonujemy wiele kilometrów dziennie. Także sama ciekawość może nas zachęcić do kupna tego gadżetu. Z kolei, jeśli swoją kondycję traktujemy na poważnie, odpowiedź na pytanie, „czy warto?” wydaje się zbędna. Ważną kwestią przemawiającą za smartbandami jest  ich dosyć niska cena. Co w połączeniu z tym iż mają funkcję wskazywania godziny, daje nam dwa urządzenia w jednym (nie potrzebujemy dodatkowego zegarka). Możemy jeszcze doliczyć do tego wygodę oraz prostotę w użytkowaniu. Reasumując, można dojść do wniosku, że smartbandy są urządzeniami dla każdego, a przede wszystkim dla osób aktywnych.

One Reply to “Co to jest smartband i czy warto go mieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *