Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy spędzania wolnego czasu i staniemy się miłośnikami biegania. Źle dobrane mogą jednak przyczynić się do odcisków i otarć na stopach, a także skutecznie zniechęcić do wszelkich aktywności. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przygotowaliśmy kilka wskazówek na temat dobierania butów dla początkujących biegaczy.

Buty dla początkujących – czy w ogóle istnieją?

Kiedy zaczynamy przygodę z bieganiem i poszukiwaniem butów, trafiamy zwykle na mnóstwo internetowych poradników oraz wskazówek związanych z wyborem odpowiedniego obuwia. Rzadko jednak natkniemy się na opisy butów dla początkujących. Chociaż na rynku funkcjonuje mnóstwo modeli, specjalnego obuwia dedykowanego osobom rozpoczynającym biegową ścieżkę na dobrą sprawę nie ma.

Nie znajdziemy takiej kategorii ani w sklepach internetowych, ani na regałach stacjonarnych placówek. Pod butami dla początkujących zwykle rozumie się tańsze i prostsze modele, które pozwolą sprawdzić, czy biegowa zabawa to na pewno to, na co chcemy poświęcać swój wolny czas.

Czym początkujący biegacze powinni kierować się przy wyborze butów?

Tak naprawdę buty dla początkujących wcale nie powinny się jednak znacząco różnić od butów dla tych, którzy trenują kilka miesięcy czy nawet kilka lat. Wyraźnie odmienne będą jedynie buty przeznaczone dla wyczynowych biegaczy, którzy do występów w maratonach czy innych biegach ulicznych przystępują w butach startowych. Takie modele nie nadają się do regularnych przebieżek – początkujący biegacz powinien sięgnąć po obuwie treningowe.

Pronacja czy supinacja?

Wielu ekspertów uważa natomiast, że początkujący biegacze potrzebują większej ochrony niż osoby, które biegają już od jakiegoś czasu i przyzwyczaiły organizm do tego rodzaju obciążeń. Wiąże się to między innymi z zachowaniem stopy w czasie biegu. Przed zakupem pierwszych butów powinniśmy więc określić, w jakim kierunku nasza stopa przetacza się w czasie kontaktu z podłożem.

Większość biegaczy zmaga się z supinacją lub pronacją. Pierwsze określenie dotyczy przetaczania stopy na zewnątrz, drugie – ustawiania jej do wewnątrz. Nadmierna supinacja i pronacja mogą prowadzić do kontuzji, dlatego należy wybierać buty, które redukują to zjawisko. Zwykle dzieje się tak poprzez dodatkowe elementy podeszwy, w przypadku nadmiernej pronacji także stabilizację pięty. Takiej pomocy nie potrzebują jedynie osoby z tak zwaną stopą neutralną.

Amortyzacja i bezpieczeństwo

Kluczową sprawą dla początkujących biegaczy powinien być też odpowiedni poziom amortyzacji. Dzięki niemu bieganie będzie bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Na początku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość podeszwy pod piętą, bo biegacze bez wyrobionej techniki zwykle to właśnie na tej części ciała lądują w czasie biegu. Mimo wszystko nie należy przesadzać z dropem, czyli różnicą wysokości buta pod piętą i pod palcami.

W dobieraniu obuwia na początku przygody z bieganiem najbardziej liczy się wygoda. Nowoczesne technologie, w jakie jest wyposażone profesjonalne obuwie na asfalt czy do podróży w terenie są nieco mniej ważne. Buty do biegania dla początkujących muszą zapewniać komfort i sprawić, że będziemy z uśmiechem wracać na biegowe trasy. Dlatego nie należy też lekceważyć designu pierwszych butów do biegania – jeżeli będą cieszyć nasze oczy, z pewnością chętniej wybierzemy się w nich na trening.

Pora na pogoń za nowinkami technologicznymi w sportowym obuwiu przyjdzie dopiero z czasem. Na koniec jeszcze przypomnienie na temat rozmiaru butów do biegania. Początkujący czy zawodowiec, każdy biegacz powinien wybierać buty nieco większe od rozmiaru używanego na co dzień. W czasie biegu stopa naturalnie puchnie. Przyjmuje się, że wkładka w butach do biegania powinna być o około pół centymetra dłuższa niż standardowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *